MAX6043BAUT33+T
MAX6043BAUT33+T MAX6043BAUT33+T - Brand New Maxim Integrated Voltage References
Get Quote
Buy Now
MAX6043BAUT33+T
MAX6043BAUT33+T - Brand New Maxim Integrated Voltage References
Manufacturer Part No: MAX6043BAUT33+T In Stock
Contact us
ManufacturerMaxim Integrated
Product CategoryVoltage Reference
MfrAnalog Devices Inc./Maxim Integrated
Series-
PackageTape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Product-StatusActive
Reference-TypeSeries
Output-TypeFixed
Voltage-Output-Min-Fixed3.3V
Current-Output10 mA
Tolerance±0.1%
Temperature-Coefficient25ppm/°C
Noise-0.1Hz-to-10Hz5.3µVp-p
Noise-10Hz-to-10kHz9.5µVrms
Voltage-Input5.3V ~ 40V
Current-Supply650µA
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Package-CaseSOT-23-6
Supplier-Device-PackageSOT-6
Base-Product-NumberMAX6043
General Description
The MAX6043 precision voltage reference provides accurate preset +2.5V, +3.3V, +4.096V, +5.0V, and +10V reference voltages from up to +40V input voltages. The MAX6043 features a proprietary temperature coefficient curvature- correction circuit and laser trimmed thin-film resistors that result in a very low temperature coefficient of 15ppm/°C (max) and excellent initial accuracy of 0.05% (max). Low temperature drift and low noise make the MAX6043 ideal for use with high-resolution A/D or D/A converters.
Features
♦ +2.5V, +3.3V, +4.096V, +5.0V, or +10V Output Voltages
♦ Excellent Temperature Stability: 15ppm/°C (max)
♦ Tight Initial Accuracy: 0.05% (max)
♦ Tiny SOT23 Package
♦ Wide +4.5V to +40V Supply Voltage Range
♦ Low Noise: 4µVP-P (typ at 2.5V Output)
♦ Short-Circuit Protected
♦ Wide Operating Temperature Range -40°C to +125°C
♦ Stable with Capacitive Loads from 0 to 100µF
♦ No External Capacitors Required for Stability
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay