STTH10LCD06FP
STTH10LCD06FP STTH10LCD06FP - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
STTH10LCD06FP
STTH10LCD06FP - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: STTH10LCD06FP In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSTTH10LCD06
ProductUltra Fast Recovery Rectifiers
PackagingTube
Mounting-StyleThrough Hole
Operating-Temperature-Range- 65 C to + 175 C
Package-CaseTO-220-2 Full Pack
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220FPAC
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr5μA @ 600V
Voltage-Forward-Vf-Max-If2V @ 10A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max600V
Current-Average-Rectified-Io10A
Reverse-Recovery-Time-trr50ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction175°C (Max)
Pd-Power-Dissipation-
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage1.3 V
Vr-Reverse-Voltage600 V
Ir-Reverse-Current5 uA
If-Forward-Current10 A
Max-Surge-Current100 A
Recovery-Time50 ns
Description
Features
■ Ultrafast switching
■ Low reverse current
■ Low thermal resistance
■ Reduces conduction and switching losses
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay