LTC1258CS8-2.5
LTC1258CS8-2.5 LTC1258CS8-2.5 - Brand New Voltage References
Get Quote
Buy Now
LTC1258CS8-2.5
LTC1258CS8-2.5 - Brand New Voltage References
Manufacturer Part No: LTC1258CS8-2.5 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Voltage References
Contact us
Manufacturer
Product CategoryVoltage Reference
DESCRIPTION
The LTC®1258/LTC1258-2.5/LTC1258-3/LTC1258-4.1/LTC1258-5 are micropower bandgap references that combine high accuracy and low drift with very low supply current and small package size. The combination of ultralow quiescent current and low dropout voltage of only 200mV maximum makes them ideal for battery-powered equipment. The output voltage is set by an external resistor divider for the adjustable LTC1258.
FEATURES
■ 200mV Max Dropout at 10mA Output Current
■ 4μA Typical Quiescent Current
■ 0.15% Max Initial Accuracy (S8)
■ No Output Capacitor Required
■ Output Sources 10mA, Sinks 2mA
■ 40ppm/°C Max Drift (S8)
■ Voltage Options: 2.5V, 3V, 4.1V, 5V and Adjustable
■ Available in Small MSOP Package
APPLICATIONS
■ Battery-Powered Systems
■ Handheld Instruments
■ Precision Power Supplies
■ A/D and D/A Converters
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay