74LVC162244ADGG
74LVC162244ADGG 74LVC162244ADGG - Brand New Texas Instruments Buffer/Driver/Transceiver
Get Quote
Buy Now
74LVC162244ADGG
74LVC162244ADGG - Brand New Texas Instruments Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: 74LVC162244ADGG In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
DESCRIPTION
The 74LVC(H)162244A is a high-performance, low power, low voltage, Si-gate CMOS device, superior to most advanced CMOS compatible TTL families. Inputs can be driven from either 3.3 or 5 V devices. In 3-state operation, outputs can handle 5 V. These features allow the use of these devices as a mixed 3.3 and 5 V environment.
FEATURES
• 5 V tolerant inputs/outputs for interfacing with 5 V logic
• Wide supply voltage range from 1.2 to 3.6 V
• CMOS low power consumption
• MULTIBYTE flow-through standard pin-out architecture
• Low inductance multiple power and ground pins for
minimum noise and ground bounce
• Direct interface with TTL levels
• Inputs accept voltages up to 5.5 V
• Integrated 30 Ω termination resistors