CY7C1460AV25-167BZXI
CY7C1460AV25-167BZXI CY7C1460AV25-167BZXI - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Get Quote
Buy Now
CY7C1460AV25-167BZXI
CY7C1460AV25-167BZXI - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Manufacturer Part No: CY7C1460AV25-167BZXI In Stock
Product CategoryMemory ICs
SeriesNoBL™
Package-CaseFBGA-165
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply2.375 V ~ 2.625 V
Supplier-Device-Package165-FBGA (15x17)
Memory Capacity36M (1M x 36)
Memory-TypeSRAM - Synchronous
Speed167MHz
Data-RateSDR
Access-Time3.4 ns
Format-MemoryRAM
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Interface-TypeParallel
Organization1 M x 36
Supply-Current-Max335 mA
Supply-Voltage-Max2.625 V
Supply-Voltage-Min2.375 V
Maximum-Clock-Frequency167 MHz
Functional Description
The CY7C1460AV25/CY7C1462AV25/CY7C1464AV25 are 2.5V, 1M x 36/2M x 18/512 x 72 Synchronous pipelined burst SRAMs with No Bus Latency™ (NoBL™) logic, respectively. They are designed to support unlimited true back-to-back Read/Write operations with no wait states. The CY7C1460AV25/CY7C1462AV25/CY7C1464AV25 are equipped with the advanced (NoBL) logic required to enable consecutive Read/Write operations with data being transferred on every clock cycle. This feature dramatically improves the throughput of data in systems that require frequent Write/Read transitions. The CY7C1460AV25/CY7C1462AV25/CY7C1464AV25 are pin-compatible and functionally equivalent to ZBT devices.
Features
• Pin-compatible and functionally equivalent to ZBT™
• Supports 250-MHz bus operations with zero wait states
— Available speed grades are 250, 200 and 167 MHz
• Internally self-timed output buffer control to eliminate the need to use asynchronous OE
• Fully registered (inputs and outputs) for pipelined operation
• Byte Write capability
• 2.5V core power supply
• 2.5V/1.8V I/O power supply
• Fast clock-to-output times
— 2.6 ns (for 250-MHz device)
• Clock Enable (CEN) pin to suspend operation
• Synchronous self-timed writes
• CY7C1460AV25, CY7C1462AV25 available in
JEDEC-standard lead-free 100-pin TQFP package,
lead-free and non-lead-free 165-ball FBGA package.
CY7C1464AV25 available in lead-free and non-lead-free
209-ball FBGA package
• IEEE 1149.1 JTAG-Compatible Boundary Scan
• Burst capability—linear or interleaved burst order
• “ZZ” Sleep Mode option and Stop Clock option
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay