ADP1706ACPZ-2.5-R7
ADP1706ACPZ-2.5-R7 ADP1706ACPZ-2.5-R7 - Brand New Analog Devices Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
ADP1706ACPZ-2.5-R7
ADP1706ACPZ-2.5-R7 - Brand New Analog Devices Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: ADP1706ACPZ-2.5-R7 In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesADP1706
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseLFCSP-8
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package8-LFCSP-VD (3x3)
Voltage-InputUp to 5.5V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output1A
Voltage-Output2.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.365V @ 1A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min1.1A
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage2.5 V
Input-Voltage-MAX5.5 V
Output-Current1 A
Input-Voltage-MIN2.5 V
Load-Regulation0.001 % / mA
Software Development KitADP1706-3.3-EVALZ
Dropout-Voltage365 mV