BYM12-400-E3/96
Get Quote
Buy Now
BYM12-400-E3/96
BYM12-400-E3/96 - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: BYM12-400-E3/96 In Stock
SeriesSUPERECTIFIER®
ProductUltra Fast Recovery Rectifiers
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Part-AliasesBYM12-400-E3/97
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr5μA @ 400V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.25V @ 1A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max400V
Current-Average-Rectified-Io1A
Reverse-Recovery-Time-trr50ns
Capacitance-Vr-F14pF @ 4V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 175°C
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage1.25 V
Vr-Reverse-Voltage400 V
Ir-Reverse-Current5 uA
If-Forward-Current1 A
Max-Surge-Current30 A
Recovery-Time50 ns
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay