MAX8840ELT45+TG65
MAX8840ELT45+TG65 MAX8840ELT45+TG65 - Brand New Maxim Integrated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MAX8840ELT45+TG65
MAX8840ELT45+TG65 - Brand New Maxim Integrated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MAX8840ELT45+TG65 Out of Stock
Contact us
ManufacturerMaxim Integrated
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-Case6-WFDFN
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package6-uDFN (1.5x1.0)
Voltage-InputUp to 6V
Current-Output150mA
Voltage-Output4.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.12V @ 120mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min150mA