PIC24FJ256GB210-I/PT
PIC24FJ256GB210-I/PT PIC24FJ256GB210-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC24FJ256GB210-I/PT
PIC24FJ256GB210-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC24FJ256GB210-I/PT In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 24F
ProductMCU
PackagingTray Alternate Packaging
Unit-Weight0.023175 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTQFP-100
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package100-TQFP (12x12)
Number-of-I-O84 I/O
Speed32MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorPIC
RAM-Size96K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.2 V ~ 3.6 V
Core-Size16-Bit
Program-Memory-Size256KB (85.5K x 24)
Data-ConvertersA/D 24x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2 V to 3.6 V
Interface-TypeI2C SPI UART USB
CorePIC
Processor-SeriesPIC24F
Data-Bus-Width16 bit
Maximum-Clock-Frequency32 MHz
Number-of-ADC-Channels24 ADC Channels
Input/output84 I/O
Data-RAM-Size96 kB
Number-of-Timers-Counters5 Timer
ADC-Resolution10 bit
Product Details
__
Description :
The Microchip Microcontrollers PIC24FJ256GB210-I/PT is a 32-bit microcontroller with a 16-bit instruction set. It features a 256KB Flash memory, 85.5K x 24 bits of RAM, and a 100-TQFP package (12x12). It operates at a maximum frequency of 32MHz and has an operating temperature range of -40°C to 85°C (TA).
Features :
• 32-bit microcontroller with 16-bit instruction set
• 256KB Flash memory
• 85.5K x 24 bits of RAM
• 100-TQFP package (12x12)
• Maximum frequency of 32MHz
• Operating temperature range of -40°C to 85°C (TA)
Applications :
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay