MURP20040CT
MURP20040CT MURP20040CT - Brand New MOTOROLA Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
MURP20040CT
MURP20040CT - Brand New MOTOROLA Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: MURP20040CT In Stock
Contact us
ManufacturerON Semiconductor
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesDiodes - Rectifiers - Arrays
SeriesSWITCHMODE?
PackagingTray
Part-StatusObsolete
Diode-Configuration1 Pair Common Cathode
Diode-TypeStandard
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max400V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode100A
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.3V @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse-Recovery-Time-trr75ns
Current-Reverse-Leakage-Vr50?A @ 400V
Mounting-TypeChassis Mount
Package-CasePowertap II
Supplier-Device-PackagePowerTap II
Base-Part-NumberMURP200*0CT
Description
Features
• Dual Diode Construction
• Low Leakage Current
• Low Forward Voltage
• 175°C Operating Junction Temperature
• Labor Saving POWERTAP Package
• Pb−Free Packages are Available
Applications
• Case: Epoxy, Molded with Metal Heatsink Base
• Weight: 80 Grams (Approximately)
• Finish: All External Surfaces Corrosion Resistant
• Top Terminal Torque: 25 − 40 lb−in Max
• Base Plate Torques: See Procedure Given in the Package Outline Section
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay