C1210F105K4RACTU
C1210F105K4RACTU C1210F105K4RACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
C1210F105K4RACTU
C1210F105K4RACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: C1210F105K4RACTU In Stock
Product CategoryCeramic Capacitors
SeriesFO-CAP
PackagingAlternate Packaging
Package-Case1210 (3225 Metric)
Capacitance1μF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
FeaturesOpen Mode
Voltage-Rated16V
Size-Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
ApplicationsBoardflex Sensitive
Tolerance±10%
Temperature-CoefficientX7R
Ratings-
Thickness-Max0.041" (1.05mm)
FEATURES
Applications:
• Input side filtering (power plane/bus)
• High current applications (battery line)
• Circuits that cannot be fused to open when short circuits occur due to flex cracks
Markets:
• Automotive
- All applications connected directly to the battery
- Conversion to 42V power system
• Power Conversion
- Raw power input side filtering
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay