FI-RE31S-HF-R1500
Get Quote
Buy Now
FI-RE31S-HF-R1500
Manufacturer Part No: FI-RE31S-HF-R1500 In Stock
SeriesFI-R
ProductReceptacles
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Current-Rating800 mA
Flammability-RatingUL 94 V-0
Contact-Finish-Thickness-
Number-of-Positions31 Positions
Number-of-Positions-LoadedAll
Pitch0.020" (0.50mm)
Housing-MaterialPlastic
Temperature-Range- 40 C to + 80 C
Contact-PlatingGold
Insulation-Resistance100 MOhms
Features
•0.5mm terminal pitch, 3.8mm connector, compact design with 21, 31, 41, and 51 positions.
•Stable mating with large mating guides on the Plug.
•Strong PCB retention with solderhold-downs on the Receptacle.
•Impedance matching: 100 ohm. Ground reinforced by shell structure and hold- downs.
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay