SIP21106DT-33-E3
SIP21106DT-33-E3 SIP21106DT-33-E3 - Brand New ROHM Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
SIP21106DT-33-E3
SIP21106DT-33-E3 - Brand New ROHM Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: SIP21106DT-33-E3 In Stock
Contact us
ManufacturerROHM
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageTSOT-23-5
Voltage-InputUp to 6V
Current-Output150mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.16V @ 150mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min170mA
DESCRIPTION
The SiP21106 BiCMOS 150 mA low noise LDO voltage regulators are the perfect choice for low battery operated low powered applications. An Ultra low ground current and low dropout voltage of 135 mV at 150 mA load helps to extend battery life for portable electronics. Systems requiring a quiet voltage source, such as RF applications, will benefit from the SiP21106 low output noise.
FEATURES
• TSC75-6L Package (1.6 x 1.6 x 0.6 mm), and TSOT23-5L Package Options
• 1.0 % Output Voltage Accuracy at 25 °C
• Low Dropout Voltage: 135 mV at 150 mA
• SiP21106 Low Noise: 60 µV(rms) (10 Hz to 100 kHz Bandwidth) With 10 nF Over Full Load Range
• 35 µA (typical) Ground Current at 1 mA Load
• 1 µA Maximum Shutdown Current at 85 °C
• Output Auto Discharge at Shutdown Mode
• Built-in Short Circuit (330 mA typical) and Thermal Protection (160 °C typical)
• SiP21108 Adjustable Output Voltage
• SiP21107 POK Error Flag
• - 40 °C to + 125 °C Junction Temperature Range for Operation
• Uses Low ESR Ceramic Capacitors
• Fixed Voltage Output 1.3 V to 5 V in 50 mV Steps
APPLICATIONS
• Cellular Phones, Wireless Handsets
• PDAs
• MP3 Players
• Digital Cameras
• Pagers
• Wireless Modem
• Noise-Sensitive Electronic Systems
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay