LDS3985M25R
LDS3985M25R LDS3985M25R - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LDS3985M25R
LDS3985M25R - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LDS3985M25R In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesLDS3985
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000222 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Voltage-InputUp to 6V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output300mA
Voltage-Output2.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.15V @ 300mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage2.5 V
Input-Voltage-MAX6 V
Output-Current550 mA
Input-Voltage-MIN+ 2.5 V
Load-Regulation0.004 % / mA
Voltage-Regulation-Accuracy2 %
Ib-Input-Bias-Current85 uA
Quiescent-Current150 uA
Dropout-Voltage0.0004 V at 1 mA
Dropout-Voltage-Max2 mV at 1 mA
DESCRIPTION
The LDS3985 provides up to 300mA, from 2.5V to 6V input voltage. It is stable with ceramic and high quality tantalum capacitor. The ultra low drop-voltage, low quiescent current and low noise makes it suitable for low power applications and in battery powered systems. Regulator ground current increases only slightly in dropout, further prolonging the battery life. Shutdown Logic Control function is available, this means that when the device is used as local regulator, it is possible to put a part of the board in standby, decreasing the total power consumption. Typical applications are in mobile phone and similar battery powered wireless systems, portable information appliances.
■ INPUT VOLTAGE FROM 2.5V TO 6V
■ STABLE WITH LOW ESR CERAMIC CAPACITORS
■ ULTRA LOW DROPOUT VOLTAGE
(150mV TYP. AT 300mA LOAD, 0.4mV TYP. AT 1mA LOAD)
■ VERY LOW QUIESCENT CURRENT
(85µA TYP. AT NO LOAD, 200µA TYP. AT 300mA LOAD; MAX 1.5µA IN OFF MODE)
■ GUARANTEED OUTPUT CURRENT UP TO 300mA
■ WIDE RANGE OF OUTPUT VOLTAGE:
1.25V; 1.35; 1.5V; 1.8V; 2V; 2.1V; 2.2V; 2.5V;
2.6V; 2.7V; 2.8V; 2.85V; 2.9V; 3V; 3.1V; 3.2V;
3.3V; 4.7V
■ FAST TURN-ON TIME: TYP. 240µs
[CO=2.2µF, CBYP= 33nF AND IO=1mA]
■ LOGIC-CONTROLLED ELECTRONIC SHUTDOWN
■ INTERNAL CURRENT AND THERMAL LIMIT
■ OUTPUT LOW NOISE VOLTAGE 30µVRMS OVER 10Hz to 100KHz
■ S.V.R. OF 55dB AT 1KHz, 50dB AT 10KHz
■ TEMPERATURE RANGE: -40°C TO 125°C
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay