AT27BV1024-90VI
AT27BV1024-90VI AT27BV1024-90VI - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT27BV1024-90VI
AT27BV1024-90VI - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT27BV1024-90VI Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTray
Package-Case40-TFSOP (0.488", 12.40mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TC)
InterfaceParallel
Voltage-Supply2.7 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package40-VSOP
Memory Capacity1M (64K x 16)
Memory-TypeEPROM OTP
Speed90ns
Format-MemoryEPROMs
Description
The AT27BV1024 is a high-performance, low-power, low-voltage 1,048,576-bit one time programmable read-only memory (OTP EPROM) organized as 64K by 16 bits. It requires only one supply in the range of 2.7V to 3.6V in normal read mode operation. The by-16 organization makes this part ideal for portable and handheld 16- and 32-bit microprocessor based systems using either regulated or unregulated battery power.
Features
• Fast Read Access Time – 90 ns
• Dual Voltage Range Operation
– Unregulated Battery Power Supply Range, 2.7V to 3.6V
or Standard 5V ±10% Supply Range
• Pin Compatible with JEDEC Standard AT27C1024
• Low Power CMOS Operation
– 20 µA Max (Less than 1 µA Typical) Standby for VCC = 3.6V
– 36 mW Max Active at 5 MHz for VCC = 3.6V
• JEDEC Standard Surface Mount Packages
– 44-lead PLCC
– 40-lead VSOP
• High Reliability CMOS Technology
– 2,000V ESD Protection
– 200 mA Latchup Immunity
• Rapid Programming Algorithm – 100 µs/Word (Typical)
• CMOS and TTL Compatible Inputs and Outputs
– JEDEC Standard for LVTTL and LVBO
• Integrated Product Identification Code
• Industrial Temperature Range
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay