DSI30-16A
DSI30-16A DSI30-16A - Brand New IXYS Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
DSI30-16A
DSI30-16A - Brand New IXYS Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: DSI30-16A In Stock
Contact us
ManufacturerIXYS
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesDSI30-16
ProductStandard Recovery Rectifiers
PackagingTube
Unit-Weight0.081130 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-2
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220AC
ConfigurationSingle
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr40μA @ 1600V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.29V @ 30A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max1600V (1.6kV)
Current-Average-Rectified-Io30A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F10pF @ 400V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction-40°C ~ 175°C
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 40 C
Vf-Forward-Voltage1.45 V at 45 A
Vr-Reverse-Voltage1600 V
Ir-Reverse-Current1000 uA
If-Forward-Current30 A
Max-Surge-Current300 A
Features
● International standard packages
JEDEC TO-263 AA surface mountable
● Planar passivated chips
● Epoxy meets UL 94V-0 flammability classification
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay