SRU5028-100Y
SRU5028-100Y SRU5028-100Y - Brand New BOURNS Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
SRU5028-100Y
SRU5028-100Y - Brand New BOURNS Fixed Inductors
Manufacturer Part No: SRU5028-100Y In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerBourns
Product CategoryFixed Inductors
SeriesSRU5028
ProductPower Inductors
TypeWirewound
PackagingCut Tape (CT) Alternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Current-Rating1.8A
Termination-StyleSMD/SMT
QualificationAEC-Q200
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 125 C
Height2.8 mm
Length5.2 mm
Width5.2 mm
Package-Case5028
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Tolerance±30%
Height-Seated-Max0.118" (3.00mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Test-Frequency2.52 MHz
Inductance-Frequency10μH
DC resistance (DCR)63 mOhm
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation1.4A
Q factor18 @ 2.52MHz
Self Resonant Frequency25MHz
Frequency-Test100kHz
Maximum-DC-Current1.8 A
Maximum-DC-Resistance63 mOhms
Self-Resonant-Frequency25 MHz
Core-MaterialFerrite DR/RI
Q-Minimum18
Features
■ Available in E6 series
■ Unit height of 1.8 mm
■ Current up to 2.8 A
■ Lead free
■ RoHS compliant*
Applications
■ Input/output of DC/DC converters
■ Power supplies for:
• Portable communication equipment
• Camcorders
• LCD TVs
• Car radios
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay