SD3118-3R3-R
SD3118-3R3-R SD3118-3R3-R - Brand New EATON Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
SD3118-3R3-R
SD3118-3R3-R - Brand New EATON Fixed Inductors
Manufacturer Part No: SD3118-3R3-R Out of Stock
Product CategoryFixed Inductors
SeriesSD3118
ProductPower Inductors
Unit-Weight0.016000 oz
Current-Rating1.22A
Termination-StyleSMD/SMT
Height1.8 mm
Length3.1 mm
Width3.1 mm
Package-CaseNonstandard
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.122" L x 0.122" W (3.10mm x 3.10mm)
Tolerance±30%
Height-Seated-Max0.071" (1.80mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Inductance-Frequency3.3μH
DC resistance (DCR)113 mOhm
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation1.59A
Q factor-
Self Resonant Frequency-
Frequency-Test100kHz
Maximum-DC-Current1.59 A
Maximum-DC-Resistance113 mOhms
General Description
The MCP16301 is a highly integrated, high-efficiency, fixed frequency, step- down DC-DC converter in a popular 6-pin SOT-23 package that operates from input voltage sources up to 30V. Integrated features include a high side switch, fixed frequency Peak Current Mode Control, internal compensation, peak current limit and overtemperature protection. Minimal external components are necessary to develop a complete step-down DC-DC converter power supply.
Features
• Up to 96% Typical Efficiency
• Input Voltage Range: 4.0V to 30V
• Output Voltage Range: 2.0V to 15V
• 2% Output Voltage Accuracy
• Integrated N-Channel Buck Switch: 460 mΩ
• 600 mA Output Current
• 500 kHz Fixed Frequency
• Adjustable Output Voltage
• Low Device Shutdown Current
• Peak Current Mode Control
• Internal Compensation
• Stable with Ceramic Capacitors
• Internal Soft-Start
• Cycle by Cycle Peak Current Limit
• Under Voltage Lockout (UVLO): 3.5V
• Overtemperature Protection
• Available Package: SOT-23-6
Applications
• PIC®/dsPIC Microcontroller Bias Supply
• 24V Industrial Input DC-DC Conversion
• Set-Top Boxes
• DSL Cable Modems
• Automotive
• Wall Cube Regulation
• SLA Battery Powered Devices
• AC-DC Digital Control Power Source
• Power Meters
• D2 Package Linear Regulator Replacement
- See Figure 5-2
• Consumer
• Medical and Health Care
• Distributed Power Supplies
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay