TC1223-2.7VCTTR
TC1223-2.7VCTTR TC1223-2.7VCTTR - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
TC1223-2.7VCTTR
TC1223-2.7VCTTR - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: TC1223-2.7VCTTR In Stock
Package-CaseSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Voltage-InputUp to 6V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output50mA
Voltage-Output2.7V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.085V @ 50mA
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage2.7 V
Input-Voltage-MAX6 V
Output-Current50 mA
Input-Voltage-MIN+ 2.7 V
Load-Regulation0.5 %
Voltage-Regulation-Accuracy0.5 %
Dropout-Voltage0.002 V at 100 uA
Dropout-Voltage-Max250 mV
Line-Regulation0.05 %
General Description
Features
• Extremely Low Ground Current for Longer Battery Life
• Very Low Dropout Voltage
• Choice of 50mA and 100mA Output (TC1223, TC1224, Respectively)
• Space-Saving 5-Pin SOT-23A Package
• Cellular/GSM/PHS Phones
• Linear Post-Regulators for SMPS
• Pagers
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay