B82464G4104M
B82464G4104M B82464G4104M - Brand New EPCOS Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
B82464G4104M
B82464G4104M - Brand New EPCOS Fixed Inductors
Manufacturer Part No: B82464G4104M Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerEPCOS
Product CategoryFixed Inductors
SeriesB82464G4
ProductPower Inductors
TypeWirewound
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.070548 oz
Current-Rating1.05A
Termination-StyleSMD/SMT
Height4.8 mm
Length10.4 mm
Width10.4 mm
Package-CaseNonstandard
Operating-Temperature-
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
Tolerance±20%
Height-Seated-Max0.189" (4.80mm)
RatingsAEC-Q200
ShieldingShielded
Inductance-Frequency100μH
DC resistance (DCR)220 mOhm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation1.15A
Q factor-
Self Resonant Frequency6.5MHz
Frequency-Test100kHz
Part-#-AliasesB82464G4104M000
Maximum-DC-Current1.05 A
Maximum-DC-Resistance220 mOhms
Core-MaterialFerrite
SMT power inductors
Size 10.4 × 10.4 × 4.8 (mm)
Rated inductance 0.82 H to 1000 H
Rated current 0.34 A to 7.6 A
Construction
■ Ferrite core
■ Magnetically shielded
■ Winding: enamel copper wire
■ Winding welded to terminals
Features
■ Temperature range up to 150 °C
■ High rated current
■ Low DC resistance
■ Suitable for lead-free reflow soldering as referenced in JEDEC J-STD 020C
■ Qualified to AEC-Q200
■ RoHS-compatible
Applications
■ Filtering of supply voltages
■ Coupling, decoupling
■ DC/DC converters
■ Automotive electronics
■ Industrial electronics
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay