X5083S8Z-4.5A
X5083S8Z-4.5A X5083S8Z-4.5A - Brand New RENESAS Supervisors
Get Quote
Buy Now
X5083S8Z-4.5A
X5083S8Z-4.5A - Brand New RENESAS Supervisors
Manufacturer Part No: X5083S8Z-4.5A In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Supervisors
Contact us
ManufacturerRenesas
Product CategorySupervisors
SeriesX5083
TypeSimple Reset/Power-On Reset
PackagingTube
Unit-Weight0.019048 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-8
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeActive Low
Supplier-Device-Package8-SOIC
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Voltage monitoring relays1
Reset-Timeout100 ms Minimum
Voltage-Threshold4.63V
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
Operating-Supply-Current5 mA
Battery-Backup-SwitchingNo Backup
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min4.5 V
Watchdog-TimersWatchdog
Threshold-Voltage4.5 V to 5.5 V
Input Monitoring1 Input
Manual-ResetNo Manual Reset
Chip-Enable-SignalsChip Enable
Power-Fail-DetectionYes
Reset-Delay-Time300 ms
Overvoltage-Threshold4.75 V
Undervoltage-Threshold4.5 V