TC2185-3.3VCTTR
TC2185-3.3VCTTR TC2185-3.3VCTTR - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
TC2185-3.3VCTTR
TC2185-3.3VCTTR - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: TC2185-3.3VCTTR In Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
ProductLDO Regulators
TypeLDO with Shutdown
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.001058 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Voltage-InputUp to 6V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output150mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.14V @ 150mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Pd-Power-Dissipation0.318 W
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage3.3 V
Operating-Supply-Current55 uA
Input-Voltage-MAX6 V
Output-Current150 mA
Input-Voltage-MIN2.7 V
Load-Regulation0.43 %
Voltage-Regulation-Accuracy0.4 %
Ib-Input-Bias-Current55 uA
Dropout-Voltage0.09 V at 100 mA
Dropout-Voltage-Max210 mV
Line-Regulation0.05 %
Power Supply Ripple Rejection (PSRR)55 dB
General Description
Features
• Low Supply Current: 80 µA (Max)
• Low Dropout Voltage: 140 mV (Typ.) @ 150 mA
• High-Output Voltage Accuracy: ±0.4% (Typ.)
• Standard or Custom Output Voltages
• Power-Saving Shutdown Mode
• Reference Bypass Input for Ultra Low-Noise Operation
• Fast Shutdown Response Time: 60 µsec (Typ.)
• Overcurrent and Overtemperature Protection
• Space-Saving 5-Pin SOT-23A Package
• Pin-Compatible Upgrades for Bipolar Regulators
• Wide Operating Temperature Range: -40°C to +125°C
• Standard Output Voltage Options:
- 1.8V, 2.5V, 2.6V, 2.7V, 2.8V, 2.85V, 3.0V,3.3V, 5.0V
Applications
• Battery-Operated Systems
• Portable Computers
• Medical Instruments
• Instrumentation
• Cellular/GSM/PHS Phones
• Linear Post-Regulator for SMPS
• Pagers
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay