24AA025T-I/MC
24AA025T-I/MC 24AA025T-I/MC - Brand New Microchip Technology Memory
Get Quote
Buy Now
24AA025T-I/MC
24AA025T-I/MC - Brand New Microchip Technology Memory
Manufacturer Part No: 24AA025T-I/MC Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.001319 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDFN-8
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceI2C, 2-Wire Serial
Voltage-Supply1.7 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package8-DFN (2x3)
Memory Capacity2K (256 x 8)
Memory-TypeEEPROM
Speed100kHz, 400kHz
Access-Time900 ns
Format-MemoryEEPROMs - Serial
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage1.8 V 2.5 V 3.3 V 5 V
Operating-Supply-Current3 mA
Interface-TypeSerial 2-Wire I2C
Organization256 x 8
Supply-Current-Max3 mA
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min1.7 V
Maximum-Clock-Frequency400 kHz