MBRF10150
MBRF10150 MBRF10150 - Brand New SMC Diode Solutions Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
MBRF10150
MBRF10150 - Brand New SMC Diode Solutions Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: MBRF10150 In Stock
Contact us
ManufacturerSMC Diode Solutions
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
ProductSchottky Rectifiers
PackagingTube
Part-AliasesC0
Unit-Weight0.211644 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-2 Insulated, TO-220AC
TechnologySi
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageITO-220AC
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr1mA @ 100V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.1V @ 10A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max150V
Current-Average-Rectified-Io-
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F200pF @ 5V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 175°C
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage1.05 V
Ir-Reverse-Current100 uA
If-Forward-Current10 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage150 V
Ifsm-Forward-Surge-Current150 A
Features
◇ Plastic material used carries Underwriters Laboratory Classifications 94V-0
◇ Metal silicon junction, majority carrier conduction
◇ Low power loss, high efficiency
◇ High current capability, low forward voltage drop
◇ High surge capability
◇ Guardring for overvoltage protection
◇ High temperature soldering guaranteed: 260°C/10 seconds,0.25”(6.35mm)from case
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay