MKL04Z32VFM4
MKL04Z32VFM4 MKL04Z32VFM4 - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
MKL04Z32VFM4
MKL04Z32VFM4 - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Manufacturer Part No: MKL04Z32VFM4 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerFreescale / NXP
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesKinetis KL0
ProductMCU
PackagingTray Alternate Packaging
Unit-Weight0.002198 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameKinetis
Package-CaseQFN-32
Operating-Temperature-40°C ~ 105°C (TA)
Supplier-Device-Package32-QFN (5x5)
Number-of-I-O28 I/O
Speed48MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorARMR CortexR-M0+
RAM-Size4K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.71 V ~ 3.6 V
Core-Size32-Bit
Program-Memory-Size32KB (32K x 8)
Data-ConvertersA/D 14x12b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 105 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage1.71 V to 3.6 V
Interface-TypeI2C LPUART SPI
CoreARM Cortex M0
Processor-SeriesKinetis L
Data-Bus-Width32 bit
Maximum-Clock-Frequency48 MHz
Number-of-ADC-Channels1 ADC Channel
Input/output28 I/O
Data-RAM-Size4 kB
Number-of-Timers-Counters4 Timer
ADC-Resolution12 bit
Data-RAM-TypeRAM
**The KL17 series is optimized for cost-sensitive and batterypowered
applications requiring low-power general-purpose connectivity. The product offers:**
• Embedded ROM with boot loader for flexible program upgrade
• High accuracy internal voltage and clock reference
• FlexIO to support any standard and customized serial peripheral emulation
• Down to 54uA/MHz in very low power run mode and 1.96uA in deep sleep mode (RAM + RTC retained)
Core Processor
• ARM® Cortex®-M0+ core up to 48 MHz
Memories
• 128/256 KB program flash memory
• 32 KB SRAM
• 16 KB ROM with build-in bootloader
• 32-byte backup register
System
• 4-channel asynchronous DMA controller
• Watchdog
• Low-leakage wakeup unit
• Two-pin Serial Wire Debug (SWD) programming and debug interface
• Micro Trace Buffer
• Bit manipulation engine
• Interrupt controller
Clocks
• 48MHz high accuracy (up to 0.5%) internal reference clock
• 8MHz/2MHz high accuracy (up to 3%) internal reference clock
• 1KHz reference clock active under all low-power modes (except VLLS0)
• 32–40KHz and 3–32MHz crystal oscillator
Peripherals
• One UART module supporting ISO7816, operating up to 1.5 Mbit/s
• Two low-power UART modules supporting asynchronous operation in low-power modes
• Two I2C modules and I2C0 supporting up to 1 Mbit/s
• Two 16-bit SPI modules supporting up to 24 Mbit/s
• One serial audio interface I2S
• High-speed analog comparator containing a 6-bit DAC for programmable reference input
• One 12-bit DAC
• 1.2 V internal voltage reference
Timers
• One 6-channel Timer/PWM module
• Two 2-channel Timer/PWM modules
• One low-power timer
• Periodic interrupt timer
• Real time clock
Operating Characteristics
• Voltage range: 1.71 to 3.6 V
• Flash write voltage range: 1.71 to 3.6 V
• Temperature range: –40 to 85 °C for WLCSP package and –40 to 105 °C for other packages
Packages
• 64 LQFP 10mm x 10mm, 0.5mm pitch, 1.6mm thickness
• 64 MAPBGA 5mm x 5mm, 0.5mm pitch, 1.23mm thickness
• 48 QFN 7mm x 7mm, 0.5mm pitch, 0.65mm thickness
• 32 QFN 5mm x 5mm, 0.5mm pitch, 0.65mm thickness
• 36 WLCSP 2.8mm x 2.7mm, 0.4mm pitch, 0.6mm thickness
Security and Integrity
• 80-bit unique identification number per chip
• Advanced flash security
I/O
• Up to 54 general-purpose input/output pins (GPIO) and 6 high-drive pad
Low Power
• Down to 54uA/MHz in very low power run mode
• Down to 1.96uA in VLLS3 mode (RAM + RTC retained)
• Six flexible static modes
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay