NC7SZ125P5X
NC7SZ125P5X NC7SZ125P5X - Brand New Fairchild Semiconductor Buffer/Driver/Transceiver
Get Quote
Buy Now
NC7SZ125P5X
NC7SZ125P5X - Brand New Fairchild Semiconductor Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: NC7SZ125P5X In Stock
Contact us
ManufacturerFairchild Semiconductor
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series7SZ
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000635 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSC-70-5
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-Type3-State
Number-of-Channels1 Channel
Voltage-Supply1.65 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-PackageSC-70-5
Number-of-Elements1 Element
Current-Output-High-Low32mA, 32mA
Logic-TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number-of-Bits-per-Element1
Pd-Power-Dissipation150 mW
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
PolarityNon-Inverting
Part-#-AliasesNC7SZ125P5X_NL
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min1.65 V
Logic-FamilyTinyLogic UHS
Propagation Delay5.7 ns at 3.3 V 5 ns at 5 V
High-Level-Output-Current- 32 mA
Low-Level-Output-Current32 mA
Number-of-Input-Lines1 Input
Number-of-Output-Lines1 Output
General Description
The NC7SZ125 is a single buffer with 3-STATE output from Fairchild’s Ultra High Speed Series of TinyLogic™. The device is fabricated with advanced CMOS technology to achieve ultra high speed with high output drive while maintaining low static power dissipation over a very broad VCC operating range. The device is specified to operate over the 1.8V to 5.5V range.
Features
■ Space saving SOT23 or SC70 5-lead surface mount package
■ Ultra High Speed; TPD 2.6 ns Typ into 50 pF at 5V VCC
■ High Output Drive; ±24 mA at 3V VCC
■ Broad VCC Operating Range; 1.8V to 5.5V
■ Matches the performance of LCX when operated at 3.3V VCC
■ Power down high impedance inputs/output
■ Overvoltage Tolerant inputs facillitate 5V to 3V translation
■ Patented noise/EMI reduction circuitry implemented
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay