20ETS08S
20ETS08S 20ETS08S - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
20ETS08S
20ETS08S - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: 20ETS08S In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Package-CaseTO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageD2PAK
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr100μA @ 800V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.1V @ 20A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max800V
Current-Average-Rectified-Io20A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-40°C ~ 150°C
**VF < 1V @ 10A **
IFSM = 300A
VRRM 800 to 1200V
Description/Features
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay