BYM11-1000-E3/96
Get Quote
Buy Now
BYM11-1000-E3/96
BYM11-1000-E3/96 - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: BYM11-1000-E3/96 In Stock
SeriesSUPERECTIFIER®
ProductFast Recovery Rectifiers
PackagingAlternate Packaging
Part-AliasesBYM11-1000-E3/97
Unit-Weight0.004762 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameSUPERECTIFIER
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr5μA @ 1000V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.3V @ 1A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max1000V (1kV)
Current-Average-Rectified-Io1A
Reverse-Recovery-Time-trr500ns
Capacitance-Vr-F15pF @ 4V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 175°C
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage1.3 V
Vr-Reverse-Voltage1000 V
Ir-Reverse-Current5 uA
If-Forward-Current1 A
Max-Surge-Current30 A
Recovery-Time500 ns
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay