311SX64-H58
Get Quote
Buy Now
311SX64-H58
311SX64-H58 - Brand New Honeywell Sensing and Productivity Solutions Snap Action, Limit Switches
Manufacturer Part No: 311SX64-H58 Out of Stock
Contact us
ManufacturerHoneywell Sensing and Productivity Solutions
Product CategorySnap Action, Limit Switches
SeriesSX
PackagingBulk
Current-Rating5A (AC/DC)
Termination-StyleQuick Connect - 0.058" (Round)
Mounting-TypeChassis Mount
Features-
Ingress Protection Rating-
CircuitSPDT
Voltage-Rating-AC125V
Voltage-Rating-DC28V
Valve ActuatorLever, Roller
Switch-FunctionOn-Mom
Operating-Force-Torque67gf
Release-Force11gf
Pretravel0.050" (1.27mm)
Differential-Travel0.015" (0.38mm)
Overtravel0.010" (0.25mm)
Basic Switches Subminiature
CUT-A-WAY 1SX SUBMINIATURE BASIC SWITCH
GENERAL INFORMATION
FEATURES
● Low operating force to 3 oz. (85 grams) maximum
● Sensitive differential travel as low as .001 inch maximum
● Power load switching capability up to 7 amperes—silver contacts
● Optional gold contacts for low energy applications
● Optional bifurcated gold contacts for maximum reliability
● Long mechanical life up to 10,000,000 cycles—95% survival for 11SX series
●,000,000 cycles—95% survival for1SX series
● Temperature tolerance -65° to +250°F (-54 to 121°C) on standard construction
● High temperature designs for up to +400°F (204°C) for 100 hours
● Variety of integral and auxiliary actuators
● Choice of several terminal styles
● MIL-S-8805 qualified products available
● UL recognized File #E12252, CSA certified file # LR41372
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay