LT1121CST-3.3#TRPBF
Get Quote
Buy Now
LT1121CST-3.3#TRPBF
LT1121CST-3.3#TRPBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LT1121CST-3.3#TRPBF In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Package-CaseTO-261-4, TO-261AA
Operating-Temperature0°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-223-3
Voltage-Input4.17 V ~ 30 V
Current-Output150mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.42V @ 150mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
DESCRIPTION
The LT1121/LT1121-3.3/LT1121-5 are micropower low dropout regulators with shutdown. These devices are capable of supplying 150mA of output current with a dropout voltage of 0.4V. Designed for use in batterypowered systems, the low quiescent current, 30µA operating and 16µA in shutdown, makes them an ideal choice. The quiescent current is well-controlled; it does not rise in dropout as it does with many other low dropout PNP regulators.
FEATURES
■ 0.4V Dropout Voltage
■ 150mA Output Current
■ 30µA Quiescent Current
■ No Protection Diodes Needed
■ Adjustable Output from 3.8V to 20V
■ 3.3V and 5V Fixed Output Voltages
■ Controlled Quiescent Current in Dropout
■ Shutdown
■ 16µA Quiescent Current in Shutdown
■ Stable with 0.33µF Output Capacitor
■ Reverse Battery Protection
■ No Reverse Current with Input Low
■ Thermal Limiting
APPLICATIONS
■ Low Current Regulator
■ Regulator for Battery-Powered Systems
■ Post Regulator for Switching Supplies
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay