AT25640N-10SI-2.7
AT25640N-10SI-2.7 AT25640N-10SI-2.7 - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT25640N-10SI-2.7
AT25640N-10SI-2.7 - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT25640N-10SI-2.7 Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTube
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceSPI Serial
Voltage-Supply2.7 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package8-SOIC
Memory Capacity64K (8K x 8)
Memory-TypeEEPROM
Speed2.1MHz, 3MHz
Format-MemoryEEPROMs - Serial
Product Details
__
Description :
The AT25640N-10SI-2.7 is an 8-pin Serial EEPROM memory IC from Atmel Corporation. It is a low-voltage, low-power device that operates from a single 2.7V to 5.5V power supply. It is designed to provide reliable non-volatile storage of up to 256Kbits of data. The device is available in an 8-pin SOIC package and is specified for operation over the temperature range of -40°C to 85°C (TA).
Features :
• Low-voltage operation: 2.7V to 5.5V
• 256Kbits of non-volatile memory
• 8-pin SOIC package
• Low-power consumption
• High-speed operation: up to 10MHz
• Endurance: 100,000 write cycles
• Data retention: 20 years
• Single-byte and multi-byte write capability
• Hardware write protection
• Low-power standby mode
• Self-timed write cycle
• Automatic address incrementing
Applications :
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay