PIC12F1501-E/MC
PIC12F1501-E/MC PIC12F1501-E/MC - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC12F1501-E/MC
PIC12F1501-E/MC - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC12F1501-E/MC In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 12F
ProductMCU
PackagingTube
Unit-Weight0.001319 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDFN-8
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier-Device-Package8-DFN (2x3)
Number-of-I-O5 I/O
Speed20MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorPIC
RAM-Size64 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity-
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.3 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size1.75KB (1K x 14)
Data-ConvertersA/D 4x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.3 V to 5.5 V
CorePIC12
Processor-SeriesPIC12
Data-Bus-Width8 bit
Maximum-Clock-Frequency20 MHz
Data-RAM-Size64 B
Watchdog-TimersWatchdog Timer Extended
ADC-Resolution10 bit
High-Performance RISC CPU:
• Only 49 Instructions to Learn:
- All single-cycle instructions except branches
• Operating Speed:
- DC – 32 MHz oscillator/clock input
- DC – 125 ns instruction cycle
• Interrupt Capability with Automatic Context Saving
• 16-Level Deep Hardware Stack with Optional Overflow/Underflow Reset
• Direct, Indirect and Relative Addressing modes:
- Two full 16-bit File Select Registers (FSRs)
- FSRs can read program and data memory
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay