243NQ100
243NQ100 243NQ100 - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
243NQ100
243NQ100 - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: 243NQ100 In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Package-CaseD-67 HALF-PAK
Mounting-TypeChassis Mount
Supplier-Device-PackageHALF-PAK
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr6mA @ 100V
Voltage-Forward-Vf-Max-If860mV @ 240A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max100V
Current-Average-Rectified-Io240A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F5500pF @ 5V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction*
Product Details
__
240 Amp Schottky Rectifier
● Schottky Barrier Rectifier
● Guard Ring Protection
● 240 Amperes/80 to 100 Volts
● 175°C Junction Temperature
● Reverse Energy Tested
● ROHS Compliant
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay