LW015F84
LW015F84 LW015F84 - Brand New ABB Embedded Power DC-DC Converters
Get Quote
Buy Now
LW015F84
LW015F84 - Brand New ABB Embedded Power DC-DC Converters
Manufacturer Part No: LW015F84 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: DC-DC Converters
Contact us
ManufacturerABB Embedded Power
Product CategoryDC DC Converters
SeriesLW015
TypeIsolated Module
PackagingBulk
Package-Case6-DIP Module
Operating-Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting-TypeThrough Hole
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, UVLO
Size-Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
ApplicationsITE (Commercial)
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output-Max3A
Voltage-Input-Min36V
Voltage-Input-Max75V
Voltage-Isolation1.5kV (1500V)
Voltage-Output-13.3V
Voltage-Output-2-
Voltage-Output-3-
Efficiency0.79
Power-Watts-Manufacture-Series15W
Description
The L Single- and Dual-Output-Series Power Modules are low-profile, dc-dc converters that operate over an input voltage range of 18 Vdc to 36 Vdc or 36 Vdc to 75 Vdc and provide one or two precisely regulated outputs. The outputs are isolated from the input, allowing versatile polarity configurations and grounding connections. The modules have a maximum power rating of 10 W to 15 W and efficiencies of up to 84% for a 5 V output and 82% for a 3.3 V output. Built-in filtering for both input and output minimizes the need for external filtering.
Features
• Low profile: 10.2 mm x 25.4 mm x 50.8 mm (0.4 in. x 1.0 in. x 2.0 in.) with standoffs (9.6 mm (0.38 in.) with standoffs recessed)
• Wide input voltage range: 18 Vdc to 36 Vdc or 36 Vdc to 75 Vdc
• Output current limiting, unlimited duration
• Output overvoltage clamp
• Undervoltage lockout
• Input-to-output isolation: 1500 V
• Operating case temperature range: –40 °C to +105 °C