ATMEGA162V-8PU
ATMEGA162V-8PU ATMEGA162V-8PU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
ATMEGA162V-8PU
ATMEGA162V-8PU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: ATMEGA162V-8PU In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesAVR® ATmega
ProductMCU
PackagingTube
Unit-Weight0.210004 oz
Mounting-StyleThrough Hole
TradenameATMEGA
Package-CasePDIP-40
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package40-PDIP
Number-of-I-O35 I/O
Speed8MHz
EEPROM-Size512 x 8
Core-ProcessorAVR
RAM-Size1K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivityEBI/EMI, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.8 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size16KB (8K x 16)
Data-Converters-
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage1.8 V to 5.5 V
Interface-TypeJTAG SPI USART
CoreAVR
Processor-SeriesmegaAVR
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min1.8 V
Maximum-Clock-Frequency8 MHz
Input/output35 I/O
Data-RAM-Size1 kB
Data-ROM-Size512 B
Number-of-Timers-Counters4 Timer
ADC-ResolutionNo ADC
Data-RAM-TypeSRAM
Data-ROM-TypeEEPROM
Overview
Features
• High-performance, Low-power AVR® 8-bit Microcontroller
• Advanced RISC Architecture
– 131 Powerful Instructions – Most Single-clock Cycle Execution
– 32 x 8 General Purpose Working Registers
– Fully Static Operation
– Up to 16 MIPS Throughput at 16 MHz
– On-chip 2-cycle Multiplier
• High Endurance Non-volatile Memory segments
– 16K Bytes of In-System Self-programmable Flash program memory
– 512 Bytes EEPROM
– 1K Bytes Internal SRAM
– Write/Erase cycles: 10,000 Flash/100,000 EEPROM
– Data retention: 20 years at 85°C/100 years at 25°C(1)
– Up to 64K Bytes Optional External Memory Space
– Programming Lock for Software Security
• JTAG (IEEE std. 1149.1 Compliant) Interface
– Boundary-scan Capabilities According to the JTAG Standard
– Extensive On-chip Debug Support
– Programming of Flash, EEPROM, Fuses, and Lock Bits through the JTAG Interface
• Peripheral Features
– Two 8-bit Timer/Counters with Separate Prescalers and Compare Modes
– Two 16-bit Timer/Counters with Separate Prescalers, Compare Modes, and Capture Modes
– Real Time Counter with Separate Oscillator
– Six PWM Channels
– Dual Programmable Serial USARTs
– Master/Slave SPI Serial Interface
– Programmable Watchdog Timer with Separate On-chip Oscillator
– On-chip Analog Comparator
• Special Microcontroller Features
– Power-on Reset and Programmable Brown-out Detection
– Internal Calibrated RC Oscillator
– External and Internal Interrupt Sources
– Five Sleep Modes: Idle, Power-save, Power-down, Standby, and Extended Standby
• I/O and Packages
– 35 Programmable I/O Lines
– 40-pin PDIP, 44-lead TQFP, and 44-pad MLF
• Operating Voltages
– 1.8 - 5.5V for ATmega162V
– 2.7 - 5.5V for ATmega162
• Speed Grades
– 0 - 8 MHz for ATmega162V (see Figure 113 on page 266)
– 0 - 16 MHz for ATmega162 (see Figure 114 on page 266)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay