NCP1117ST15T3G
NCP1117ST15T3G NCP1117ST15T3G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
NCP1117ST15T3G
NCP1117ST15T3G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: NCP1117ST15T3G In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesNCP1117
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.008826 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-223-3
Operating-Temperature0°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-223
Voltage-InputUp to 20V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output1A
Voltage-Output1.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical1.07V @ 800mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min1A
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range0 C
Output-Voltage1.5 V
Input-Voltage-MAX20 V
Output-Current1 A
Load-Regulation2.3 mV
Voltage-Regulation-Accuracy1 %
Ib-Input-Bias-Current3.6 mA
Quiescent-Current10 mA
Dropout-Voltage0.95 V at 100 mA
Dropout-Voltage-Max1.1 V at 100 mA
Line-Regulation0.3 mV
Product Details
__
1.0 A Low-Dropout Positive Fixed and Adjustable Voltage Regulators
The NCP1117 series are low dropout positive voltage regulators that are capable of providing an output current that is in excess of 1.0 A with a maximum dropout voltage of 1.2 V at 800 mA over temperature. This series contains eight fixed output voltages of 1.5 V, 1.8 V, 2.0 V, 2.5 V, 2.85 V, 3.3 V, 5.0 V, and 12 V that have no minimum load requirement to maintain regulation. Also included is an adjustable output version that can be programmed from 1.25 V to 18.8 V with two external resistors. On chip trimming adjusts the reference/output voltage to within ±1.0% accuracy. Internal protection features consist of output current limiting, safe operating area compensation, and thermal shutdown. The NCP1117 series can operate with up to 20 V input. Devices are available in SOT−223 and DPAK packages.
Features
• Output Current in Excess of 1.0 A
• 1.2 V Maximum Dropout Voltage at 800 mA Over Temperature
• Fixed Output Voltages of 1.5 V, 1.8 V, 2.0 V, 2.5 V, 2.85 V, 3.3 V, 5.0 V, and 12 V
• Adjustable Output Voltage Option
• No Minimum Load Requirement for Fixed Voltage Output Devices
• Reference/Output Voltage Trimmed to ±1.0%
• Current Limit, Safe Operating and Thermal Shutdown Protection
• Operation to 20 V Input
• NCV Prefix for Automotive and Other Applications Requiring Site and Control Changes
• Pb−Free Packages are Available
Applications
• Consumer and Industrial Equipment Point of Regulation
• Active SCSI Termination for 2.85 V Version
• Switching Power Supply Post Regulation
• Hard Drive Controllers
• Battery Chargers
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay