FAN1587D3.3
FAN1587D3.3 FAN1587D3.3 - Brand New Fairchild Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
FAN1587D3.3
FAN1587D3.3 - Brand New Fairchild Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: FAN1587D3.3 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerFairchild Semiconductor
Product CategoryIC Chips
Description
The FAN1587A, FAN1587A-1.5, and FAN1587A-3.3 are low dropout three-terminal regulators with 3A output current capability. These devices have been optimized for low voltage applications including VTT bus termination, where transient response and minimum input voltage are critical. The FAN1587A is ideal for low voltage microprocessor applications requiring a regulated output from 1.5V to 3.6V with an input supply of 12V or less. The FAN1587A-1.5 offers fixed 1.5V with 3A current capability for GTL+ bus VTT termination. The FAN1587A-3.3 offers fixed 3.3V current capability for logic IC operation.
Features
• Fast transient response
• Low dropout voltage at up to 3A
• Load regulation: 0.05% typical
• Trimmed current limit
• On-chip thermal limiting
• Standard TO-220, TO-263, TO-263 center cut, and TO-252 packages
Applications
• Pentium® Class GTL+ bus supply
• Low voltage logic supply
• Post regulator for switching supply
• 12V to 5V linear regulator
• 3.3V to 1.5V linear regulator
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay