LD29080PT50R
LD29080PT50R LD29080PT50R - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LD29080PT50R
LD29080PT50R - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LD29080PT50R In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesLD29080
Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CasePPAK-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackagePPAK
Voltage-InputUp to 13V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output800mA
Voltage-Output5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.4V @ 800mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage5 V
Input-Voltage-MAX13 V
Output-Current800 mA
Input-Voltage-MIN+ 2.5 V
Load-Regulation1 %
Voltage-Regulation-Accuracy1 %
Ib-Input-Bias-Current2 mA
Quiescent-Current5 mA
Dropout-Voltage0.1 V at 150 mA
Dropout-Voltage-Max700 mV at 800 mA
Line-Regulation0.5 %
Description
The LD2979 is a very low drop regulator available in SOT23-5L.
Features
• Very low dropout voltage (0.2 V typ. at 50 mA load)
• Very low quiescent current (typ. 500 µA at 50 mA load)
• Output current up to 50 mA
• Logic-controlled electronic shutdown
• Output voltages of 3.0 and 3.3 V
• Internal current and thermal limit
• Supply voltage rejection: 63 dB (typ)
• Only 1 µF for stability
• Temperature range: -25 °C to 125 °C
• Package available: SOT23-5L
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay