MAX6336US24D1+T
MAX6336US24D1+T MAX6336US24D1+T - Brand New Maxim Integrated Supervisors
Get Quote
Buy Now
MAX6336US24D1+T
MAX6336US24D1+T - Brand New Maxim Integrated Supervisors
Manufacturer Part No: MAX6336US24D1+T In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Supervisors
Contact us
ManufacturerMaxim Integrated
Product CategorySupervisors
SeriesMAX6336
TypeSimple Reset/Power-On Reset
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-143-4L
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeActive Low Push-Pull
Supplier-Device-PackageSOT-143-4
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Voltage monitoring relays1
Reset-Timeout1 ms Minimum
Voltage-Threshold2.4V
Pd-Power-Dissipation320 mW
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Current3.3 uA
Battery-Backup-SwitchingNo Backup
Part-#-AliasesMAX6336
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min1.2 V
Watchdog-TimersNo Watchdog
Threshold-Voltage1.8 V 2.5 V
Input Monitoring1 Input
Manual-ResetManual Reset
Chip-Enable-SignalsNo Chip Enable
Power-Fail-DetectionNo
Reset-Delay-Time2 ms
Overvoltage-Threshold2.44 V
Undervoltage-Threshold2.36 V