TPS79501DRBT
TPS79501DRBT TPS79501DRBT - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
TPS79501DRBT
TPS79501DRBT - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: TPS79501DRBT In Stock
SeriesTPS79501
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000847 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseVSON-8
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeAdjustable
Supplier-Device-Package8-SON Exposed Pad (3x3)
Voltage-Input2.7 V ~ 5.5 V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output500mA
Voltage-Output1.2 V ~ 5.5 V
Regulator-TopologyPositive Adjustable
Voltage-Dropout-Typical-
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min2.4A
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage1.2 V to 5.5 V
Input-Voltage-MAX5.5 V
Output-Current500 mA
Input-Voltage-MIN+ 2.7 V
Load-Regulation3 mV
Voltage-Regulation-Accuracy3 %
Ib-Input-Bias-Current265 uA
Reference-Voltage1.225 V
Dropout-Voltage0.105 V at 500 mA
Line-Regulation0.05 % / V
Product Details
__
Texas Instruments' TPS79501DRBT is a robust, power-management integrated circuit (IC) designed to be used in automotive systems. It is an easy-to-use, 30V Constant Voltage/Current Linear Regulator with a wide output voltage range of 0.3V – 30V and an adjustable current limit of up to 30A. The device offers an adjustable reference voltage accuracy of ±1.5%, a temperature range of -40°C to +125°C and an efficiency of up to 95%. The device also features adjustable turn-on/off transient protection, comprehensive diagnosis feature set and current sense amplifier. The TPS79501DRBT is suitable for applications requiring efficient Voltage/Current regulation, such as in Industrial and Automotive systems.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay