ZHCS350TA
ZHCS350TA ZHCS350TA - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
ZHCS350TA
ZHCS350TA - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: ZHCS350TA In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesZHCS350
ProductSchottky Diodes
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000035 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSC-79, SOD-523
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOD-523
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr12μA @ 30V
Voltage-Forward-Vf-Max-If810mV @ 350mA
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max40V
Current-Average-Rectified-Io350mA (DC)
Reverse-Recovery-Time-trr1.6ns
Capacitance-Vr-F6pF @ 25V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction125°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 55 C
Vf-Forward-Voltage0.81 V at 0.35 A
Ir-Reverse-Current12 uA at 30 V
If-Forward-Current0.51 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage40 V
Ifsm-Forward-Surge-Current4.2 A
trr-Reverse-Recovery-time1.6 ns
Product Details
__
SOD523 40V LOW VF SCHOTTKY BARRIER DIODE
DESCRIPTION
Packaged in the SOD523 package this addition to the Zetex Schottky diode range offers an ideal low VF/IR performance combined with a low package height of 0.9mm making the device suitable for various converter, charger, and LED driver circuits.
FEATURES
• Vr = 40V
• Low VF
• 350mA continuous current rating
• Low profile SOD523 package (0.9mm)
• 100% matte tin plated external leads
APPLICATIONS
• DC - DC converters
• Mobile telecomms
• Charger circuits
• LED driver circuits
• MOSFET voltage protection circuits
• High frequency rectification
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay