C0816X5R1A224K
C0816X5R1A224K C0816X5R1A224K - Brand New TDK Corporation Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
C0816X5R1A224K
C0816X5R1A224K - Brand New TDK Corporation Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: C0816X5R1A224K In Stock
Contact us
ManufacturerTDK Corporation
Product CategoryCeramic Capacitors
SeriesC
Packaging
Package-Case0306 (0816 Metric)
Capacitance0.22μF
Operating-Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Voltage-Rated10V
Size-Dimension0.031" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm)
ApplicationsBypass, Decoupling
Tolerance±10%
Temperature-CoefficientX5R
Lead-Style-
Failure-Rate-
Lead-Spacing-
Height-Seated-Max-
Ratings-
Thickness-Max0.024" (0.60mm)
**• Positioning the electrodes along the length of the chip device,
reduces ESR and ESL components over conventional products.**
• Provides high frequency noise suppression effect because the resonating frequency is high.
• Flipped geometry provides low inductance (less than 400 pH).
• Provides stabilization of power line voltage.
• Suitable for IC decoupling application.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay