LTC1329CS8-10
LTC1329CS8-10 LTC1329CS8-10 - Brand New Linear Technology Digital To Analog Converters (DACs)
Get Quote
Buy Now
LTC1329CS8-10
LTC1329CS8-10 - Brand New Linear Technology Digital To Analog Converters (DACs)
Manufacturer Part No: LTC1329CS8-10 In Stock
Contact us
ManufacturerLinear Technology
Product CategoryDigital to Analog Converters (DAC)
DESCRIPTION
The LTC1327 is an advanced low power, three-driver/fivereceiver EIA/TIA-562 transceiver. In the no load condition, the supply current is only 300µA. The charge pump only requires four 0.1µF capacitors.
FEATURES
■ Low Supply Current 300µA
■ 0.2µA Supply Current in SHUTDOWN
■ ESD Protection ±10kV
■ Operates From a Single 3.3V Supply
■ Uses Small Capacitors 0.1µF
■ Operates To 120k Baud
■ Three-State Outputs are High Impedance When Off
■ Output Overvoltage Does Not Force Current Back Into Supplies
■ EIA/TIA-562 I/O Lines Can Be Forced to ±25V Without Damage
■ Flowthrough Architecture
APPLICATIONS
■ Notebook Computers
■ Palmtop Computers
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay