HFA16PB120
HFA16PB120 HFA16PB120 - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
HFA16PB120
HFA16PB120 - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: HFA16PB120 In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesHEXFRED®
PackagingTube
Package-CaseTO-247-2
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-247AC Modified
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr20μA @ 1200V
Voltage-Forward-Vf-Max-If3V @ 16A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max1200V (1.2kV)
Current-Average-Rectified-Io16A
Reverse-Recovery-Time-trr135ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 150°C
Description
Features
• Ultrafast Recovery
• Ultrasoft Recovery
• Very Low I RRM
• Very Low Qrr
• Specified at Operating Conditions
Benefits
• Reduced RFI and EMI
• Reduced Power Loss in Diode and Switching Transistor
• Higher Frequency Operation
• Reduced Snubbing
• Reduced Parts Count
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay