NSS12100XV6T1G
NSS12100XV6T1G NSS12100XV6T1G - Brand New onsemi Transistors (BJT) - Single
Get Quote
Buy Now
NSS12100XV6T1G
NSS12100XV6T1G - Brand New onsemi Transistors (BJT) - Single
Manufacturer Part No: NSS12100XV6T1G In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryTransistors (BJT) - Single
SeriesNSS12100XV6
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000106 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-563, SOT-666
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-563
ConfigurationSingle
Power-Max500mW
Transistor-TypePNP
Electric current collectors1A
Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max12V
DC-Current-Gain-hFE-Min-Ic-Vce100 @ 500mA, 2V
Vce saturation440mV @ 100mA, 1A
Current-Collector-Cutoff-Max100nA (ICBO)
Frequency-Transition-
Pd-Power-Dissipation500 mW
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 55 C
Collector-Emitter-Voltage-VCEO-Max- 12 V
Transistor-PolarityPNP
Collector-Emitter-Saturation-Voltage- 400 mV
Collector-Base-Voltage-VCBO- 12 V
Emitter-Base-Voltage-VEBO5 V
Maximum-DC-Collector-Current1 A
Gain-Bandwidth-Product-fT100 MHz
Continuous-Collector-Current- 1 A
DC-Collector-Base-Gain-hfe-Min150
Product Details
__
12 V, 1 A, Low VCE(sat) PNP Transistor
**ON Semiconductor’s e2PowerEdge family of low VCE(sat) transistors are
Features
• High Current Capability (1 A)
• High Power Handling (Up to 650 mW)
• Low VCE(s) (150 mV Typical @ 500 mA)
• Small Size
• This is a Pb−Free Device
Benefits
• High Specific Current and Power Capability Reduces Required PCB Area
• Reduced Parasitic Losses Increases Battery Life
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay