DFLF1800-7
DFLF1800-7 DFLF1800-7 - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
DFLF1800-7
DFLF1800-7 - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: DFLF1800-7 Out of Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesDFLF1800
ProductFast Recovery Rectifiers
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 65 C to + 150 C
Package-CasePOWERDIR123
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackagePowerDI? 123
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr10μA @ 800V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.35V @ 1A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max800V
Current-Average-Rectified-Io1A
Reverse-Recovery-Time-trr500ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 150°C
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage1.35 V
Vr-Reverse-Voltage800 V
Ir-Reverse-Current10 uA
If-Forward-Current1 A
Max-Surge-Current25 A
Recovery-Time500 ns
General Description
This AP1694A Triac Dimmable GU10 12V/400mA Buck LEDs driver EV board use tapped transformer to increasing power conversion turn on duty cycle, boost current back to LED during ratio of tapped winding. Also the bigger gauge wire can be used as well as the large inductance can be suitable in switching loop which can reduce the switching current and the lower forward drop so that SBR diode can be used which can reduce the power consumption on the diodes.
Key Features
• Typical 3% to 95% Dimming
performance (Depends on dimmers
brands)
• Boundary conductive switching mode
• Simple adjustable Constant Current
• Inductor Short Protection
• Low BOM cost
• PFC >0.9 & low THD.
• 200 ~265VAC input range
• >77% Efficiency
• With open, short, and wrong polarity
LED protection
Applications
• GU10 LED Offline small size bulb
• Candle size LED lamp
• Desktop lamps
• Under the counter lamps
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay