CY8C20334-12LQXI
CY8C20334-12LQXI CY8C20334-12LQXI - Brand New Cypress Semiconductor Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
CY8C20334-12LQXI
CY8C20334-12LQXI - Brand New Cypress Semiconductor Microcontrollers
Manufacturer Part No: CY8C20334-12LQXI In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerCypress Semiconductor
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPSOCR1 CY8C20xxx
ProductSoC
PackagingTray Alternate Packaging
Unit-Weight0.032741 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameCapSense
Package-CaseQFN-24
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package24-QFN-EP (4x4)
Number-of-I-O20 I/O
Speed12MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorM8C
RAM-Size512 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsLVD, POR, WDT
ConnectivityI2C, SPI
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.4 V ~ 5.25 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size8KB (8K x 8)
Data-Converters-
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.4 V to 5.25 V
Interface-TypeI2C SPI
CoreM8C
Processor-SeriesCY8C20x34x
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.25 V
Supply-Voltage-Min2.4 V
Maximum-Clock-Frequency12 MHz
Input/output20 I/O
Data-RAM-Size512 B
Number-of-Timers-Counters1 Timer
ADC-ResolutionNo ADC
Data-RAM-TypeSRAM
PSoC Functional Overview
Features
■ Low Power CapSense Block
❐ Configurable Capacitive Sensing Elements
❐ Supports Combination of CapSense Buttons, Sliders, Touchpads, and Proximity Sensors
■ Powerful Harvard Architecture Processor
❐ M8C Processor Speeds Running up to 12 MHz
❐ Low Power at High Speed
❐ 2.4V to 5.25V Operating Voltage
❐ Industrial Temperature Range: -40°C to +85°C
■ Flexible On-Chip Memory
❐ 8K Flash Program Storage 50,000 Erase/Write Cycles
❐ 512 Bytes SRAM Data Storage
❐ Partial Flash Updates
❐ Flexible Protection Modes
❐ Interrupt Controller
❐ In-System Serial Programming (ISSP)
■ Complete Development Tools
❐ Free Development Tool (PSoC Designer™)
❐ Complex Breakpoint Structure
❐ 128K Trace Memory
■ Precision, Programmable Clocking
❐ Internal ±5.0% 6/12 MHz Main Oscillator
❐ Internal Low Speed Oscillator at 32 kHz for Watchdog and Sleep
■ Programmable Pin Configurations
❐ Pull Up, High Z, Open Drain, and CMOS Drive Modes on All GPIO
❐ Up to 28 Analog Inputs on GPIO
❐ Configurable Inputs on All GPIO
❐ Selectable, Regulated Digital IO on Port 1
• 3.0V, 20 mA Total Port 1 Source Current
• 5 mA Strong Drive Mode on Port 1 Versatile Analog Mux
❐ Common Internal Analog Bus
❐ Simultaneous Connection of IO Combinations
❐ Comparator Noise Immunity
❐ Low Dropout Voltage Regulator for the Analog Array
■ Additional System Resources
❐ Configurable Communication Speeds
• I2C: Selectable to 50 kHz, 100 kHz, or 400 kHz
• SPI: Configurable between 46.9 kHz and 3 MHz
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay