MC74LVX50DTR2G
MC74LVX50DTR2G MC74LVX50DTR2G - Brand New onsemi Buffer/Driver/Transceiver
Get Quote
Buy Now
MC74LVX50DTR2G
MC74LVX50DTR2G - Brand New onsemi Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: MC74LVX50DTR2G In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74LVX
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Unit-Weight0.004949 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTSSOP-14
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Number-of-Channels5 Channels
Voltage-Supply2 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package14-TSSOP
Number-of-Elements6 Elements
Current-Output-High-Low4mA, 4mA
Logic-TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number-of-Bits-per-Element1
Pd-Power-Dissipation200 mW
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
PolarityNon-Inverting
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min2 V
Logic-FamilyLVX
Propagation Delay13.6 ns at 2.7 V 9.7 ns at 3.3 V
High-Level-Output-Current- 4 mA
Low-Level-Output-Current4 mA
Number-of-Input-Lines6 Input
Number-of-Output-Lines6 Output
Product Details
__
Hex Buffer
**The MC74LVX50 is an advanced high speed CMOS buffer fabricated with
silicon gate CMOS technology.**
The internal circuit is composed of three stages, including a buffered output which provides high noise immunity and stable output. The inputs tolerate voltages up to 7.0 V, allowing the interface of 5.0 V systems to 3.0 V systems.
Features
• High Speed: tPD = 4.1 ns (Typ) at VCC = 3.3 V
• Low Power Dissipation: ICC = 2 μA (Max) at TA = 25°C
• High Noise Immunity: VNIH = VNIL = 28% VCC
• Power Down Protection Provided on Inputs
• Balanced Propagation Delays
• Designed for 2.0 V to 3.6 V Operating Range
• Low Noise: VOLP = 0.5 V (Max)
• These Devices are Pb−Free and are RoHS Compliant
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay