LP3875ES-3.3
LP3875ES-3.3 LP3875ES-3.3 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LP3875ES-3.3
LP3875ES-3.3 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LP3875ES-3.3 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesLP3875
PackagingTube
Unit-Weight0.056128 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTO-263-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageDDPAK/TO-263-5
Voltage-InputUp to 7V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output1.5A
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.38V @ 1.5A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage3.3 V
Input-Voltage-MAX7 V
Output-Current1.5 A
Input-Voltage-MIN2.5 V
Load-Regulation0.06 %
Voltage-Regulation-Accuracy+/- 1.5 %
Ib-Input-Bias-Current6 mA
Dropout-Voltage0.038 V at 150 mA 0.38 V at 1.5 A
Dropout-Voltage-Max0.05 V at 150 mA 0.45 V at 1.5 A
Line-Regulation0.02 %
Product Details
__
[ International Power Sources, Inc. ]
DC/DC Converters
LP Series: 25/30 WATT Low Profile
FEATURES
• 2:1 Input Range
• External Output Trim
• Isolated Outputs
• Remote Disable
• Efficiency to 84%
• Six-sided Shield
• 100 kHz Switching Frequency
• PCB Mountable
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay