AT90S1200-12PI
AT90S1200-12PI AT90S1200-12PI - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
AT90S1200-12PI
AT90S1200-12PI - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: AT90S1200-12PI Out of Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesAVR® 90S
PackagingTube
Package-Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package20-PDIP
Number-of-I-O15 I/O
Speed12MHz
EEPROM-Size64 x 8
Core-ProcessorAVR
RAM-Size-
Program MemoryFLASH
PeripheralsPOR, WDT
ConnectivitySPI
Voltage-Supply-Vcc-Vdd4 V ~ 6 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size1KB (512 x 16)
Data-Converters-
Oscillator-TypeInternal
Description
Features
• Utilizes the AVR® RISC Architecture
• AVR –High-performance and Low-power RISC Architecture
–89 Powerful Instructions –Most Single Clock Cycle Execution
–32 x 8 General Purpose Working Registers
–Up to 12 MIPS Throughput at 12 MHz
• Data and Non-volatile Program Memory
–1K Byte of In-System Programmable Flash Endurance: 1,000 Write/Erase Cycles
–64 Bytes of In-System Programmable EEPROM Endurance: 100,000 Write/Erase Cycles
–Programming Lock for Flash Program and EEPROM Data Security
• Peripheral Features
–One 8-bit Timer/Counter with Separate Prescaler
–On-chip Analog Comparator
–Programmable Watchdog Timer with On-chip Oscillator
–SPI Serial Interface for In-System Programming
• Special Microcontroller Features
–Low-power Idle and Power-down Modes
–External and Internal Interrupt Sources
–Selectable On-chip RC Oscillator for Zero External Components
• Specifications
–Low-power, High-speed CMOS Process Technology
–Fully Static Operation
• Power Consumption at 4 MHz, 3V, 25°C
–Active: 2.0 mA
–Idle Mode: 0.4 mA
–Power-down Mode: <1 µA
• I/O and Packages
–15 Programmable I/O Lines
–20-pin PDIP, SOIC and SSOP
• Operating Voltages
–2.7 - 6.0V (AT90S1200-4)
–4.0 - 6.0V (AT90S1200-12)
• Speed Grades
–0 - 4 MHz, (AT90S1200-4)
–0 - 12 MHz, (AT90S1200-12)
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay